Podsumowanie – Kurs Sędziowski na Klasy Okręgowe: II, III, M
Koszalin, 17 listopada 2017 rok
Kurs został przeprowadzony w siedzibie klubu AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska. Kursanci zostali przeszkoleni w takich tematach jak: Przepisy Gry, Regulaminy (Klasyfikacyjny, Ewidencyjny), interpretacje wybranych sytuacji turniejowych oraz inne kwestie związane z techniczną stroną prowadzenia turnieju szachowego jak np. obsługa programu do sędziowania i tworzenie sprawozdania sędziowskiego. Prowadzącymi byli sędziowie klasy Państwowej i członkowie Kolegium: Tomasz Kamieniecki i Arkadiusz Korbal. Podczas kursu przeprowadzony został test sprawdzający z Przepisów Gry, który składał się z 30 pytań z jedną poprawną odpowiedzią. Do zaliczenia egzaminu wymagane było zdobycie 24 punktów. Egzamin zaliczyło 4 z 5 uczestników kursu. Klasy sędziowskie uzyskali:
-
Emilian Wosztyl – II klasa sędziowska
-
Maciej Wącior – III klasa sędziowska
-
Maciej Kowalski – III klasa sędziowska
-
Julia Antolak – Młodzieżowa klasa sędziowska
XXXIII Ogólnopolska Konferencja Sędziów Szachowych
Kraków, 18-19. listopada 2017 rok
Z inicjatywy Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego coroczna konferencja dla sędziów szachowych odbyła się w Krakowie. Do udziału w konferencji z prawem głosu zostali zaproszeni wszyscy sędziowie posiadający klasy centralne i międzynarodowe, których było na sali 45. Zachodniopomorskie Kolegium Sędziów reprezentował prezes ZZSzach Tomasz Kamieniecki oraz przewodniczący Kolegium Sędziów ZZSzach Arkadiusz Korbal. Podczas konferencji zostały omówione interpretacje odnośnie zmian w Przepisach Gry z dnia 1. lipca 2017, zmiany w Przepisach Gry, które będą miały miejsce 1. stycznia 2018. Przedstawiono przebieg kursu sędziowskiego na klasy centralne, który miał miejsce w Poznaniu w maju b.r. Ponadto Kolegium Sędziów PZSzach poinformowało o wprowadzeniu przez FIDE nowych regulacji odnośnie rankingów Rapid i Blitz, planach FIDE na temat wprowadzenia wyższych opłat za nadawanie tytułów szachowych oraz innych nadchodzących zmianach. Zaprezentowane zostały sposoby obsługi popularnych programów do kojarzeń turniejowych m.in. Vega, Chessarbiter i ChessManager. Konferencja przebiegła sprawnie, a zaprezentowana tematyka była ciekawa i poszerzająca wiedzę sędziowską. Dlatego zachęcam sędziów klasy centralnej i międzynarodowej z naszego województwa do uczestnictwa w kolejnych Ogólnopolskich Konferencjach Sędziowskich.
Interpretacje wybranych Przepisów Gry obowiązujących od 1. lipca 2017
Interpretacje przygotowała FA Magdalena Judek – członek Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego:
"W związku z licznymi wątpliwościami Kolegium Sędziów FIDE oraz Komisja Przepisów FIDE opublikowały na swoich stronach internetowych wytyczne dla sędziów. Warto zapoznać się z przedstawionymi interpretacjami.
UWAGA – zachęcam zwłaszcza kursantów uczestniczących w Centralnym Kursie Sędziowskim, gdyż niektóre wytyczne uległy zmianie.
-
W myśl nowych przepisów mamy 4 rodzaje nieprawidłowych posunięć:
-
pkt. 7.5.1 („klasyczna nieprawidłowość”)
-
pkt. 7.5.2 (pozostawienie pionka na polu promocji)
-
pkt. 7.7.1 (użycie dwóch rąk)
-
pkt. 7.8.1 (przełączenie zegara bez wykonania posunięcia)
-
-
W szachach standardowych zawodnik przegrywa partię, jeśli wykona dwa nieprawidłowe posunięcia bez względu na rodzaj nieprawidłowości (czyli nie sumujemy nieprawidłowości wewnątrz grupy, tylko globalnie, dowolną nieprawidłowość z listy powyżej traktujemy jako nieprawidłowe posunięcie).
-
Należy przyjąć, że wykonanie kilku nieprawidłowości w ramach jednego posunięcia (np. nieprawidłowa roszada wykonana dwoma rękoma, nieprawidłowa promocja pionka wykonana dwoma rękoma, czy też nieprawidłowe bicie wykonane dwoma rękoma) jest liczone jako jedno nieprawidłowe posunięcie i nie kończy partii szachów standardowych ze skutkiem natychmiastowym.
-
Zbicie króla jest nieprawidłowym posunięciem karanym zgodnie z przepisami.
-
W szachach szybkich i błyskawicznych, jeśli sędzia zauważy to powinien poinformować o opadniętej chorągiewce zegara.
-
Jeśli zostanie przekroczony czas na obu tarczach zegara (obustronne 0.00) i mamy do czynienia z:
-
zegarem elektronicznym to należy przyjąć, że sędzia z wykorzystaniem wskaźnika (-)/flagi/chorągiewki ma możliwość ustalenia, kto pierwszy przekroczył czas. W takiej sytuacji zawsze istnieje możliwość ustalenia kto jest zwycięzcą.
-
zegarem mechanicznym to należy stosować przepisy Wytycznych art. III.3.1
-
-
Jeśli zawodnicy zaczną partię innymi kolorami, niż ustalono i partia zakończy się przed wykonaniem 10 posunięć (np. w wyniku mata, pata, poddania, remisu), to wynik tej partii uznaje się za obowiązujący.
-
Jeśli zawodnik przełączy zegar bez wykonania posunięcia (wg przepisu 6.2.4) zostaje to uznane za nieprawidłowe posunięcie karane wg art. 7.5.3. a nie wg art. 12.9.
-
Jeśli zawodnik przełączy zegar inną ręką niż wykonał posunięcie to takie zachowanie nie jest traktowane jako nieprawidłowe posunięcie i podlega karze zgodnie z art. 12.9.
-
W szachach szybkich i błyskawicznych, jeśli zawodnik poprosi sędziego o wgląd do zapisu partii, zegar nie zostaje zatrzymany.
Źródło wytycznych: http://arbiters.fide.com"
/-/ Arkadiusz Korbal
Przewodniczący Kolegium Sędziów ZZSzach