Podsumowanie – Kurs Sędziowski na Klasy Okręgowe: II, III, M
Choszczno, 25 marca 2017 rok
Kurs został przeprowadzony dzięki gościnności UKSz Skoczek Choszczno, którego prezes - Oskar Rosłon – zadbał o kwestie techniczne niezbędne do sprawnego przeprowadzenia szkolenia. Podczas 6 godzin omówione zostały najważniejsze punkty w Przepisach Gry, Regulaminy (Klasyfikacyjny, Ewidencyjny), interpretacje wybranych sytuacji turniejowych oraz inne kwestie związane z techniczną stroną prowadzenia turnieju szachowego jak np. tworzenie regulaminu turniejowego, obługa programu do sędziowania i tworzenie sprawozdania sędziowskiego. Prowadzącymi byli: sędzia klasy państwowej Arkadiusz Korbal i sędzia klasy II Oskar Rosłon. Podczas kursu przeprowadzony został test sprawdzający z Przepisów Gry, który składał się z 30 pytań z jedną poprawną odpowiedzią. Do zaliczenia egzaminu wymagane było zdobycie 24 punktów. Egzamin zaliczyło 5 z 6 uczestników kursu. Klasy sędziowskie uzyskali:
-
Krzysztof Dłużyński – II klasa sędziowska
-
Jakub Cieślak – II klasa sędziowska
-
Krzysztof Sielicki – III klasa sędziowska
-
Tomasz Kinas – III klasa sędziowska
-
Rafał Peter – III klasa sędziowska
Przykładowe pytania z kursu i prawidłowa odpowiedź z interpretacją:
-
Jakie jest miejsce ustawienie zegara na stole?
O ustawieniu zegara decyduje sędzia zgodnie z 6.5. Czasem zawodnicy są przekonani, że grający czarnymi ma prawo ustawić zegar po swojej wygodniejszej stronie ale jest to tylko zasada "szachów kawiarnianych".
-
Co powinien zrobić sędzia jeśli zauważy, że w partii granej tempem szachów szybkich jednemu zawodnikowi opadła chorągiewka?
Zatrzymać zegar i orzec przegraną zawodnika, który przekroczył czas (6.8). Po zmianie przepisów w 2014 roku ciągle wielu sędziów jest przekonanych, że partia należy tylko do zawodników. Nic bardziej mylnego. Po zmianach sędzia jest zobowiązany do interwencji gdy zauważy koniec czasu lub nieprawidłowe posunięcie u jednego z zawodników.
-
Czy można wykonywać posunięcia używając obu rąk?
Nie. 4.1 Wszystkie posunięcia wykonuje się wyłacznie jedną ręką. Chociaż niektórzy mają wątpliwości w przypadku wykonywania roszady, zbicia figury lub dokonywania promocji pionka. Wykonanie tych posunięć używając dwóch rąk jest naruszeniem przepisów i jeśli sędzia to zauważy to powinien ukarać zawodnika ostrzeżeniem. Sędzia powinien stopniować karę w przypadku ponownego naruszenia przepisów przez zawodnika.
-
Kiedy powinno się wycofać zawodnika z turnieju jeśli ten odda walkowera?
Zawodnik powinien być od razu wycofany z kojarzenia kolejnej rundy w systemie szwajcarskim. Z wyjątkiem sytuacji kiedy usprawiedliwi swoją nieobecność i wyrazi chęć kontynuowania gry w kolejnej rundzie. Jeśli jednak zawodnik jest nieosiągalny to nie powinien być kojarzony, ponieważ może to wpływać na punktacje pomocnicze oraz możliwości wypełniania norm na kategorie i tytuły szachowe przez innych zawodników.
Centralny Kurs Sędziowski
Poznań, 17-21.05.2017 r.
Aktywnych sędziów klasy II i I zachęcam do podwyższenia swoich kwalifikacji na Centralnym Kursie Sędziowskim w
Poznaniu. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie ChessManager http://chessmanager.com/tournaments/22
Ostatnimi czasy kursy centralne odbywają się co 2 lata więc nie należy spodziewać się kolejnego kursu w 2018 roku.
/-/ Arkadiusz Korbal
Przewodniczący Kolegium ZZSzach