Dziennik Pana Jacka - Perła 2017

  4 lipca 2017
  Mistrz FIDE Aleksander Kaczmarek (Victoria Komplexbud Kielce) został zwycięzcą XIII Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Perła Bałtyku. W ostatniej rundzie Kaczmarek zremisował z Mateuszem Tustanowskim (Politechnika Śląska Gliwice). Była to chyba najtrudniejsza partia zwycięzcy, w której po raz pierwszy groziła mu porażka. Drugie miejsce wywalczył Przemysław Święch (Goniec Staniątki), który pokonał Mateusza Budnika (UKS OPP Toruń), a trzecie Paweł Sygulski (LKSz Czarna), zwyciężając Krzysztofa Kaprala (Goniec Kluczbork). Kaczmarek zgromadził 7,5 punktu, Święch – 7 punktów, Sygulski – 6,5 punktu. Tyle samo punktów co Sygulski, lecz gorszą punktację pomocniczą, mieli jeszcze czwarty Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska) i piąty Franciszek Sernecki (Śródmieście Wrocław). Najlepszą zawodniczką została Mariola Woźniak (Polonia Wrocław) sklasyfikowana na XI miejscu.
  Grupę C pewnie wygrał Grzegorz Olichwirowicz (Szachpol Łuków) – 8 punktów, wyprzedzając Pawła Brzozowskiego, Piotra Łosińskiego (obaj MDK nr 5 Bydgoszcz) i Aleksandrę Trembowiecką-Wysota (Hetman-Politechnika Koszalińska) – wszyscy po 7 punktów.
  W grupie D lider Bartosz Kubik (MKSz Rybnik) przegrał w ostatniej rundzie z Bartoszem Hernikiem (KKSz Kraków) i stracił przodownictwo. Swoją szansę wykorzystał Jakub Micuła (Goniec Staniątki) i zwyciężając Karola Śliza (Caissa Połczyn Zdrój) awansował na pierwsze miejsce gromadząc 8 punktów. Drugie miejsce zajął Kubik 7,5 punktu, a trzecie Gracjan Bromirski (EMDEK Bydgoszcz) – również 7,5 punktu. Najlepszym z województwa został sklasyfikowany na IX miejscu Karol Śliz (Caissa Połczyn Zdrój) – 6 punktów.
  Nagrody zwycięzcom wręczał Prezes Hetamna-Politechniki Koszalińskiej Tomasz Kamieniecki.
  Uczestnicy dziękowali Organizatorom wspaniałej imprezy, dobrej frekwencji i deklarowali już przyjazd na przyszły rok – na XIV Festiwal Perła Bałtyku.
  Poszczególne turnieje Festiwalu stały na dobrym poziomie. Rozegrano wiele ciekawych partii. Widzowie mogli śledzić ich przebieg bezpośrednio na sali gry lub poprzez transmisję w Internecie.

  3 lipca 2017


  W najważniejszym pojedynku VIII rundy Festiwalu Perła Bałtyku rozstawiony z numerem 1 i liderujący mistrz FIDE Aleksander Kaczmarek (Victoria Komplexbud Kielce) pokonał Pawła Sygulskiego (LKSz Czarna). Przy remisach w pozostałych partiach czołówki Kaczmarek zwiększył przewagę do 1 punktu, co stawia go w komfortowej sytuacji na rundę przed zakończeniem. Drugie i trzecie miejsce zajmują Przemysław Święch (Goniec Staniątki) i Franciszek Sernecki (Śródmieście Wrocław) – obaj po 6 punktów. Na pozycjach od czwartej do dziewiątej plasują się Mateusz Tustanowski (Politechnika Śląska Gliwice), Sygulski, Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska), Mateusz Budnik (UKS OPP Toruń). Igor Litner (Mat Białołęka) i Krzysztof Kapral (Goniec Kluczbork) – wszyscy po 5,5 punktu.
  W zasadzie zwycięstwo Kaczmarka w tegorocznej edycji Festiwalu jest już niemal przesądzone. Zacięta walka będzie się rozgrywała o kolejne miejsca i nagrody. Święch zagra z Budnikiem, Litner z Serneckim, Tustanowski z liderem Kaczmarkiem, Sygulski z Kapralem, a Mielczarski z Grzegorzem Hilareckim (Słupsk).
  W grupie C lider Grzegorz Olichwirowicz (Szachpol Łuków) dość szybko zremisował z wiceliderem Krzysztofem Majewskim (Hetman-Politechnika Koszalińska). Na prowadzeniu nadal Olichwirowicz – 7 punktów. Kolejne miejsca zajmują Majewski (Hetman-Politechnika Koszalińska) i Paweł Kossowski (Gryf Szczecin) – obaj po 6,5 punktu. To pomiędzy tą trójką rozstrzygnie się zwycięstwo w tej grupie. W ostatniej rundzie Olichwirowicz zmierzy się z Kossowskim, a Majewski zagra z Piotrem Łosińskim (MDK nr 5 Bydgoszcz).
  W grupie D lider Bartosz Kubik (MKSz Rybnik) stracił pierwsze pół punktu remisując z Gracjanem Bromirskim (EMDEK Bydgoszcz) i tym sposobem nie ma już w Festiwalu zawodnika, który wygrałby wszystkie pojedynki. Na rundę przed końcem na czele Kubik – 7,5 punktu, Jakub Micuła (Goniec Staniątki) – 7 punktów i Bromirski – 6,5 punktu. Najlepszym z województwa jest Karol Śliz (Caissa Połczyn Zdrój) – 6 punktów.
  We wtorek od godziny 9.00 rozgrywana będzie ostatnia IX runda. Zakończenie planowane jest na godzinę 15.00.

  2 lipca 2017


  Niedziela była dniem wolnym … od rozgrywek. Nie oznacza to jednak, iż nic się nie działo. Wręcz przeciwnie. Zaplanowano na ten dzień sporo imprez towarzyszących.
  W godzinach 9.30 – 11.00 odbył się w dwóch grupach Konkurs rozwiązywania zadań. Uczestnicy mieli do rozwiązania 8 zadań o zróżnicowanym poziomie trudności, za które można było uzyskać maksymalnie 40 punktów.
  W grupie słabszej rywalizowali zawodnicy do rankingu PZSzach. 1400. Zwyciężyła Anna Łosińska (MDK nr 5 Bydgoszcz) 35 punktów, po 30 punktów zdobyli Roksana Bromirska (EMDEK Bydgoszcz), Karol Kozak (Goniec Staniątki) i Emil Krawczyk (Śródmieście Wrocław). Rozwiązywało 17 zawodników.
  W grupie mocniejszej (dla zawodników o rankingu PZSzach. powyżej 1400 zwyciężył Tomasz Straszewski (EMDEK Bydgoszcz) – 39 punktów. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Łosiński (MDK nr 5 Bydgoszcz) – 35 punktów, Patryk Wolaniecki (Hetman-Politechnika Koszalińska) – 34 punkty, Piotr Styliński (OPP Kołobrzeg) – 34 punkty, Martyna Starosta (Rodło Opole) – 32,5 punktu. Rozwiązywało 39 zawodników.
  Kolejną imprezą był turniej kloca rozgrywany w godzinach 11.00 – 13.30. Startowało 39 par. Na dystansie IX rund najlepszymi okazali się Kacper Karwowski (Solny Grzybowo) i Anna Rudnik (Stoczek 45 Białystok) – 8 zwycięstw. Lepszą punktacją pomocniczą wyprzedzili parę Filip Łuczak i Gracjan Grzesik (obaj Hetman-Politechnika Koszalińska). Trzecie miejsce zajęła para Mariola Woźniak (Polonia Wrocław) i Katarzyna Jędrocha (KKSz Kraków) – 7 zwycięstw.
  Trzecią, najliczniej obsadzoną imprezą był Turniej w szachach szybkich (15.00 – 20.45). Uczestniczyło w nim 108 zawodników. Na dystansie IX rund zwyciężył Kamil Plichta (Biały Król Wisznia Mała) – 7,5 punktu. Lepszą punktacją pomocniczą wyprzedził Pawła Sygulskiego (LKSz Czarna) i Przemysława Święcha (Goniec Staniątki). Czwarte do szóstego miejsca podzielili: Mikołaj Nowak (Smecz Konin), Igor Litner (Mat Białołęka) i Marcin Bartoszewicz (Augustów) – wszyscy po 7 punktów.
  Dzień obfitujący w wiele wydarzeń za nami. W poniedziałek wracamy do rywalizacji w grupach Festiwalowych. Do zakończenia pozostały już tylko dwie rundy.

  1 lipca 2017


  W pojedynkach VII rundy na czołowych szachownicach padło sporo remisów. Nie znaczy to jednak, iż nie było walki. Mistrz FIDE Aleksander Kaczmarek (Victoria Komplexbud Kielce) próbował zrealizować niewielką przewagę z Przemysławem Święchem (Goniec Staniątki) i odskoczyć na dystans 1 punktu od rywali. Niestety przeciwnik dobrze się bronił i partia zakończyła się podziałem punktu. Również remisem zakończył się pojedynek Mirosława Mielczarskiego (Hetman-Politechnika Koszalińska) z Pawłem Sygulskim (LKSz Czarna). Szachista z Koszalina próbował ograć przeciwnika w końcówce, ale i tutaj sztuka ta się nie udała. Jedyne zwycięstwo w czołówce odniósł Franciszek Sernecki (Śródmieście Wrocław) nad Grzegorzem Hilareckim (Słupsk). Bardzo ciekawie przebiegał pojedynek mistrzyni międzynarodowej Marioli Woźniak (Polonia Wrocław) z Mateuszem Budnikiem  (UKS OPP Toruń). W obustronnym niedoczasie Woźniak nie zauważyła wygrywającego posunięcia i… podstawiła dwa pionki. Ostatecznie Budnik nie zrealizował przewagi i również ta partia zakończyła się remisem. W tabeli niewielkie zmiany. Na samodzielnym prowadzeniu nadal Kaczmarek – 6 punktów. O pół punktu mniej mają Święch, Sygulski i Sernecki. Punkt straty – Mateusz Tustanowski (Politechnika Śląska Gliwice), Mielczarski i Igor Litner (Mat Białołęka). Na ósmej pozycji sklasyfikowana jest Woźniak – 4,5 punktu.
  W grupie C lider Grzegorz Olichwirowicz (Szachpol Łuków) zwyciężył i umocnił się na prowadzeniu – 6,5 punktu. Na samodzielne II miejsce wyszedł Krzysztof Majewski (Hetman-Politechnika Koszalińska) – 6 punktów.
  W grupie D nadal pewnie wygrywa lider Bartosz Kubik (MKSz Rybnik), który jako jedyny w Festiwalu cieszy się jeszcze kompletem zwycięstw. Punkt straty do prowadzącego mają Jakub Micuła (Goniec Staniątki) i Gracjan Bromirski (EMDEK Bydgoszcz). Najlepszymi z województwa są: Karol Śliż (Caissa Połczyn Zdrój), Julia Byszewska (OPP Kołobrzeg) i Michał Panuś (Hetman-Politechnika Koszalińska) – wszyscy po 5 punktów.
  W sobotę wieczorem Organizatorzy przygotowali dla uczestników grilla.
  Rozegrano także turniej w grze błyskawicznej (21.00 – 0.15)  Uczestniczyło w nim 74 zawodników. Zwyciężył, trochę niespodziewanie, Kacper Karwowski (Solny Grzybowo) – 8,5 punktu. Kolejne miejsca z tą samą liczbą zdobytych punktów zajęli: Filip Łuczak (Hetman-Politechnika Koszalińska), mistrzyni międzynarodowa Mariola Woźniak (Polonia Wrocław) i mistrz FIDE Kamil Plichta (Biały Król Wisznia Mała). Na piątym miejscu sklasyfikowano najstarszego uczestnika turnieju Ireneusza Ładę (Jelenia Góra) – 8 punktów. Wydawało się, iż pewne zwycięstwo odniesie Woźniak, jednakże porażki w dwóch ostatnich rundach spowodowały spadek zawodniczki na trzecie miejsce.

  30 czerwca 2017


  W pojedynku liderów w VI rundzie XIII Festiwalu Perła Bałtyku pewne zwycięstwo odniósł mistrz FIDE Aleksander Kaczmarek (Victoria Komplexbud Kielce) nad Mirosławem Mielczarskim (Hetman-Politechnika Koszalińska). Przeprowadzona kombinacja z poświęceniem skoczka spowodowała rozsypanie się pozycji czarnych i dość szybkie zwycięstwo. Nie powiodło się natomiast mistrzyni międzynarodowej Marioli Woźniak (Polonia Wrocław), która nieco na własne życzenie, przegrała z Pawłem Sygulskim (LKSz Czarna). W nieznacznie lepszej pozycji Woźniak zaryzykowała i nadziała się na kontrę przeciwnika na skrzydle królewskim. Na samodzielne prowadzenie w tabeli powrócił Kaczmarek – 5,5 punktu. O pół punktu mniej zgromadzili Przemysław Święch (Goniec Staniątki) i Sygulski. Czwarte do szóstego miejsca dzielą Franciszek Sernecki (Śródmieście Wrocław), Mielczarski i Grzegorz Hilarecki (Słupsk) – po 4,5 punktu. Woźniak spadła na siódmą pozycję. W VII rundzie na czołowych szachownicach zmierzą się Święch z Kaczmarkiem, Mielczarski z Sygulskim oraz Sernecki z Hilareckim. Z pewnością w tej grupie zawodników należy upatrywać zwycięzcę tegorocznego Festiwalu.
  W grupie C nastąpiła zmiana prowadzącego. Grzegorz Olichwirowicz (Szachpol Łuków) pokonał dotychczasowego lidera Floriana Wronę (MKS MOS Wieliczka) i wskoczył na samodzielne prowadzenie gromadząc 5,5 punktu. Pół punktu mniej mają Adam Halhoul (Polonia Wrocław), Krzysztof Majewski (Hetman-Politechnika Koszalińska) i Wrona.
  W grupie D VI runda wyłoniła w końcu samodzielnego lidera. Został nim Bartosz Kubik (MKSz Rybnik), który jako jedyny w Festiwalu cieszy się jeszcze kompletem zwycięstw. Punkt straty do prowadzącego mają zajmujący drugie-piąte miejsce Jakub Micuła (Goniec Staniątki), Gracjan Bromirski (EMDEK Bydgoszcz), Bartosz Hernik (KKSz Kraków) i Karol Śliż (Caissa Połczyn Zdrój).
  Niestety pogoda znowu się popsuła, zaczęło padać i cały czas jest pochmurno.
  W sobotę wieczorem Organizatorzy zaplanowali na godzinę 20.00 grilla, a od 21.00 rusza turniej w grze błyskawicznej. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

  29 czerwca 2017


  Pojedynek najwyżej rozstawionych zawodników w V rundzie XIII Festiwalu Perła Bałtyku mocno rozczarował kibiców. Zaledwie po 11 posunięciach lider mistrz FIDE Aleksander Kaczmarek (Victoria Komplexbud Kielce) zremisował z mistrzynią międzynarodową Mariolą Woźniak (Polonia Wrocław). Tym sposobem Kaczmarka dogonił Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska), który pokonał Mikołaja Nowaka (Smecz Konin). Liderzy zmierzą się ze sobą w pojedynku VI rundy. Kolejne miejsca – trzecie-szóste – dzielą Woźniak, Paweł Sygulski (LKSz Czarna), Przemysław Święch (Goniec Staniątki) i Mateusz Tustanowski – po 4 punkty.
  W grupie C lider Florian Wrona (MKS MOS Wieliczka) odniósł kolejne zwycięstwo. Pół punktu mnie ma Grzegorz Olichwirowicz (Szachpol Łuków). Ci zawodnicy spotkają się ze sobą w VI rundzie. Najwyżej z województwa sklasyfikowani są Krzysztof Majewski, Aleksandra Trembowiecka-Wysota (oboje Hetman-Politechnika Koszalińska), Kamil Łabędzki (Szach Gryfice) i Bartłomiej Łokaj (Gryf Szczecin) – po 4 punkty.
  W grupie D pozostało na czele dwójka zawodników z kompletem zwycięstw: Jakub Micuła (Goniec Staniątki) i Bartosz Kubik (MKSz Rybnik). Najlepszymi zawodnikami województwa są Karol Śliż (Caissa Połczyn Zdrój) i Julia Byszewska (OPP Kołobrzeg), którzy dzielą czwarte-dziewiąte miejsce i mają punkt mniej od liderów.
  Pojedynki V rundy obserwowała na miejscu arcymistrzyni Klaudia Kulon, wychowanka Hetmana-Politechniki Koszalińskiej, która wróciła właśnie z Drużynowych Mistrzostw Świata Kobiet z Khanty-Mansijska (Rosja). Polki zajęły tam szóste miejsce, a Klaudia uzyskała najlepszy wynik w drużynie – 5,5 punktu z 8 partii.
  W czwartek rozegrano także turniej piłkarski. Rywalizowano w dwóch grupach: do 12 lat i powyżej. W grupie młodszej zwyciężyła drużyna z Bydgoszczy, pośród zespołów powyżej 12 lat triumfował zespół Drink Team. Królem strzelców został Aleksander Kaczmarek (prowadzący w grupie głównej Festiwalu).

  28 czerwca 2017


  Samodzielnym liderem XIII Festiwalu Perła Bałtyku został mistrz FIDE Aleksander Kaczmarek (Victoria Komplexbud Kielce), który w IV rundzie pokonał – dzięki aktywności w końcówce z różnopolowymi gońcami – Franciszka Serneckiego (Śródmieście Wrocław). Zwycięstwo wywalczyła również mistrzyni międzynarodowa Mariola Woźniak (Polonia Wrocław). Srebrna medalistka z Olimpiady w Baku okazała się lepsza od Krzysztofa Kaprala (Goniec Kluczbork). Woźniak wraz z trzema innymi zawodnikami: Pawłem Sygulskim (LKSz Czarna), Mirosławem Mielczarskim (Hetman-Politechnika Koszalińska) i Przemysławem Święchem (Goniec Staniątki) dzieli drugie-piątego miejsca mając pół punktu mniej od lidera. Nie wiedzie się dotychczas zawodnikowi z Malty, który przegrał z niżej notowanym przeciwnikiem Maksymem Ząbroniem (Jedynka Tychy) i ma dopiero 1 punkt. W V rundzie na I szachownicy dojdzie do pojedynku Woźniak – Kaczmarek.


  Także w grupie C IV runda wyłoniła samodzielnego lidera. Został nim Florian Wrona (MKS MOS Wieliczka). Pół punktu mniej mają Adam Halhoul (Polonia Wrocław), Kamil Knapik, Hubert Ślósarczyk (obaj MKS MOS Wieliczka), Krzysztof Majewski (Hetman-Politechnika Koszalińska) i Grzegorz Olichwirowicz (Szachpol Łuków).


  W grupie D pozostało jeszcze trzech zawodników z kompletem zwycięstw: Gracjan Bromirski (EMDEK Bydgoszcz), Jakub Micuła (Goniec Staniątki) i Bartosz Kubik (MKSz Rybnik). Najlepszym zawodnikiem województwa jest sklasyfikowany na szóstym miejscu Mikołaj Szydłowski (Solny Grzybowo) – 3 punkty.
  Na czwartek Organizatorzy zaplanowali rozgrywki w turnieju piłki nożnej.

   

  27 czerwca 2017

  Już tylko dwóch zawodników ma komplet zwycięstw po III rundach XIII Festiwalu Perła Bałtyku – to rozstawiony z numerem 1 mistrz FIDE Aleksander Kaczmarek (Victoria Komplexbud Kielce) i Franciszek Sernecki (Śródmieście Wrocław), który pokonał bardzo dobrze do tej pory grającego młodego zawodnika z Koszalina Gracjana Grzesika. Zawodnicy ci, zmierzą się w pojedynku IV rundy na I szachownicy. Runda III przebiegała pod znakiem sporej ilości remisowych pojedynków, aż dwanaście zakończyło się właśnie podziałem punktu. Świadczy to o wyrównanym poziomie zawodników. W ważnej partii tej rundy mistrzyni międzynarodowa Mariola Woźniak (Polonia Wrocław) pokonała w końcówce wieżowej Mateusza Małaczka (Hetman-Politechnika Koszalińska) i wraz z ośmioma innymi zawodnikami dzieli trzecie-jedenastego miejsca – po 2,5 punktu. Do największej niespodzianki tej rundy można zaliczyć zwycięstwo Aleksandry Łosińskiej (MDK nr 5 Bydgoszcz) z Maciejem Wąciorem (Solny Grzybowo). Jak na razie zawodnikowi z Grzybowa nie wiedzie się.


  W grupie C z liderujących 15 zawodników pozostało tylko trzech: dziesięcioletni Zbigniew Wiatrowski (MDK nr 1 Bytom), Florian Wrona (MKS MOS Wieliczka) i dziewięcioletnia Zofia Łaźniewska (AZS Poznań). Dwójka liderów mogłaby grać w grupie D, w której rywalizują dzieci do 10 lat, ale wybrali mocniejszy turniej i jak na razie spisują się rewelacyjnie.
  W grupie D rywalizacja jest najbardziej bojowa, dzieci nie uznają remisów, dlatego też jest tutaj jeszcze aż siedmiu liderów (było czternastu): Szymon Trochimczuk (SKOCZEK Elbląg), Mikołaj Szydłowski (Solny Grzybowo), Agata Łosińska (MDK nr 5 Bydgoszcz), Gracjan Bromirski (EMDEK Bydgoszcz), Bartosz Kubik (MKSz Rybnik), Jakub Micuła i Michał Glaz (obaj Goniec Staniątki).
  Najmłodszym uczestnikiem Festiwalu jest Kamil Halhoul (Krzyki Wrocław) – rocznik 2013!!. Z kolei najstarszym uczestnikiem jest Zbigniew Przybylak – rocznik 1935. Jak widać różnica wieku wynosi prawie 80 lat.


  W czwartek Organizatorzy zapraszają na turniej piłki nożnej.
  Pogoda robi się coraz lepsza, jest cieplej, nie ma już tak silnego i zimnego wiatru. Oprócz zmagań przy szachownicach zawodnicy w pełni korzystają z uroków pobytu nad Bałtykiem.

  26 czerwca 2017

  Druga runda Festiwalu nie przyniosła tak oczekiwanych przez kibiców dużych niespodzianek. Na I szachownicy mistrz FIDE Aleksander Kaczmarek (Victoria Komplexbud Kielce) pokonał Ireneusza Ładę (Jelenia Góra). Na II szachownicy mistrzyni międzynarodowa Mariola Woźniak (Polonia Wrocław) dość szybko zremisowała z koleżanką Klarą Czaplewską (Hetman-Politechnika Koszalińska). Dobrą passę podtrzymuje młody Gracjan Grzesik (Hetman-Politechnika Koszalińska), który ponownie pokonał wyżej rozstawionego zawodnika z Malty Patricka Zerafa. Na uwagę zasługują również wygrane Piotra Stylińskiego (OPP Kołobrzeg) z Maciejem Wąciorem (Solny Grzybowo), Aleksandry Łosińskiej (MDK nr 5 Bydgoszcz) z Mariką Kostecką (Lipno Stęszew), Patryka Wolanieckiego (Hetman-Politechnika Koszalińska) z Mariuszem Mazalonem (Hetman Bydgoszcz) oraz Krzysztofa Płocicy (Politechnika Śląska Gliwice) z Mateuszem Górkiewiczem (ŻKSz Żary).
  Komplet zwycięstw ma 8 zawodników: Kaczmarek, Franciszek Sernecki (Śródmieście Wrocław), Igor Litner (Mat Białołęka), Paweł Sygulski (LKSz Czarna), Mariusz Darowicki (OPP Toruń), Grzesik, Przemysław Święch (Goniec Staniątki) i Styliński. Ci zawodnicy tworzą zestaw par III rundy – Litner – Kaczmarek, Darowicki – Święch, Sygulski – Styliński i Sernecki – Grzesik.
  Pogoda troszkę zaczyna się poprawiać, choć nadal mocno wieje.
  W grupie C na czele aż 15 zawodników, a w grupie D, w której grają dzieci – 14.

  25 czerwca 2017


  Jest już tradycją, że w pierwszą niedzielę wakacji w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Bryza” w Łazach o godzinie 9.30 rozpoczyna się Festiwal Szachowy – Perła Bałtyku. W tym roku to już 13 edycja. W Festiwalu, w trzech grupach (grupy A i B zostały połączone) uczestniczy 214 zawodników reprezentujących Polskę i Maltę. Na niższą frekwencję w tym roku niewątpliwie wpływ ma odbywający się niemal równocześnie podobny Festiwal w Darłówku. W Grupie głównej AB gra 57 zawodników, w tym srebrna medalistka ostatniej Olimpiady Szachowej w Baku mistrzyni międzynarodowa Mariola Woźniak (Polonia Wrocław, nr 2). Numer 1 tegorocznego Festiwalu to mistrz FIDE Aleksander Kaczmarek (Victoria Komplexbud Kielce). Skład turnieju jest dość wyrównany i trudno wskazać faworytów do końcowego zwycięstwa, ale zarówno Kaczmarek, jak i Woźniak z pewnością włączą się w walkę o końcowy sukces. W grupie tej gra wielu młodych zawodników oraz aż 16 z województwa zachodniopomorskiego.


  W I rundzie w większości pojedynków górą byli zawodnicy rozstawieni (z wyższym rankingiem). Miłą niespodziankę sprawili Gracjan Grzesik (Hetman-Politechnika Koszalińska), który pokonał Grzegorza Hilareckiego (Słupsk) oraz Jan Ciesielski (OPP Kołobrzeg), zwyciężając Mariusza Mazalona (Hetman Bydgoszcz). Były to jedyne zwycięstwa zawodników nierozstawionych w tej grupie.
  W pozostałych grupach Festiwalu uczestniczy: w Grupie C – 87 zawodników, a Grupie D (w której rywalizują dzieci do lat 10) – 70. Dyrektorem Festiwalu (od zeszłego roku) jest Tomasz Kamieniecki.
  Zmagania można codziennie obserwować w Ośrodku „Bryza” w Łazach od godziny 15.00 oraz w Internecie (http://www.zzszach.man.koszalin.pl/perla2017). Obok rywalizacji o główną nagrodę wynoszącą 2.500 zł (pula nagród pieniężnych w grupie AB to 16.100 zł, w grupie C – 4.650 zł) zawodnicy będą wypoczywać nad morzem, korzystać z kąpieli słonecznych, rozgrywać mecze piłkarskie, spacerów oraz bazy sportowej Ośrodka.


  Imprezami towarzyszącymi tegorocznemu Festiwalowi są: Turniej szachów błyskawicznych, Turniej szachów szybkich, Turniej kloca oraz Konkurs rozwiązywania zadań szachowych.

  Rzecznik prasowy Jacek Matlak

  © 2017 Zachodniopomorski Związek Szachowy - www.zzszach.man.koszalin.pl

  Please publish modules in offcanvas position.